ΣΤ' τάξη

titlos

2018-19

Δασκάλα τάξης  :  Έφη Τσιγάρα

Καλή σχολική χρονιά από τους μαθητές της Στ΄τάξης !

Και επειδή σχολική χρονιά χωρίς αγιασμό δεν αρχίζει, ξεκινήσαμε με τον αγιασμό που έγινε στο προαύλιο του σχολείου μας την Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2018. Τον αγιασμό έκανε ο πατέρας Γεώργιος. Παρόντες ήταν η διευθύντριά μας, όλοι οι δάσκαλοί μας και οι ειδικότητες καθώς και εκπρόσωποι του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας. Επίσης, παραβρέθηκε ο αντιδήμαρχος κος Κουτσοδήμος Γ., ο οποίος μας ευχήθηκε μια καλή σχολική χρονιά!

Την παράσταση όμως έκλεψαν τα πρωτάκια του σχολείου μας. Μικρά, χαριτωμένα, ομορφοστολισμένα και λίγο φοβισμένα, ήταν το κέντρο της προσοχής όλων.

Τους ευχόμαστε καλή πορεία στη σχολική τους ζωή!

«Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού»

Πρώτη εβδομάδα του Οκτώβρη και όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος κάναμε αθλητικές δραστηριότητες στην ημέρα του σχολικού αθλητισμού. Όλες οι τάξεις του σχολείου μας πήγαμε στο αθλητικό κέντρο του Αμπελώνα, όπου παίξαμε διάφορα αθλητικά παιχνίδια κάθε τάξη, με την καθοδήγηση της γυμνάστριας του σχολείου μας κας Αθηνάς Μπρούζα.

28η Οκτωβρίου 1940! Ημέρα εθνικής γιορτής.

Η τάξη μας συμμετείχε στον εορτασμό, παίρνοντας μέρος στην χορωδία, η οποία πλαισίωσε την γιορτή της Γ και Δ τάξης.Την μουσική επιμέλεια είχε η δασκάλα μουσικής του σχολείου μας κα. Κατερίνα Βελεσιώτου. Επίσης, έγινε η παράδοση της σημαίας και ορίστηκαν σημαιοφόροι και παραστάτες για τις δύο μεγάλες παρελάσεις (28ης Οκτωβρίου- 25ης Μαρτίου), καθώς και για τον εορτασμό των τριών Ιεραρχών.

Μετά από κλήρωση που έγινε στην τάξη μας, παρουσία της Δ/ντριας μας, του υποδ/ντή και της δασκάλας μας, ορίστηκαν ως εξής:

Σημαιοφόροι : Κων/να Μπέη και Χρήστος Λάγγας

Παραστάτες για την 28η Οκτωβρίου: Κοντσιώτης Αθανάσιος,Σανδαλή Μαρία, Ταμπάκη Αλεξάνδρα, Μπέκο Άγγελος, Γκιόνα Άλντο.

Παραστάτες για την 25η Μαρτίου: Μπαρμπαγιάννη Μαρία, Τσότσα Θεοδώρα, Ζωή – Μαρία Καρακώστα, Χύσκα Πάολα, Χύσκα Ελιόνα.

Κατάθεση στεφάνου την 28η Οκτωβρίου: Κατής Αθανάσιος, Μηλιώνης Αλέξανδρος.

Κατάθεση στεφάνου την 25η Μαρτίου: Ορέστης Κάγιο, Έκτορας Παπαγεωργίου.

«ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΩ»

Από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα, η διατροφή είναι το ποιο σημαντικό στοιχείο για την επιβίωση του ανθρώπου.

Στο μάθημα της γλώσσας , στην ενότητα διατροφή, ασχοληθήκαμε με πολλά θέματα γύρω από τη διατροφή. Αυτό, όμως, που μας εντυπωσίασε περισσότερο ήταν ο ερχομός μιας μεγάλης βαλίτσας, που έκρυβε μέσα της πολλά σχετικά με την διατροφή. Η δασκάλα μας μάς ενημέρωσε ότι λέγεται «μουσειοσκευή» και ότι την δανειστήκαμε από το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης που βρίσκεται στην Αθήνα. Το άνοιγμα της βαλίτσας μας φανέρωσε πολλά: αρχαία σκεύη με τις ονομασίες τους και αντικείμενα μαγειρικής, πληροφορίες, εικόνες και DVD για την διατροφή στην αρχαία Ελλάδα. Αλλά το πιο ωραίο ήταν η δραστηριότητα με το πρωινό που μας αρέσει και ποια υλικά θα χρησιμοποιήσουμε για να το φτιάξουμε. Όμως, αυτό το πρωινό δεν το τρώγαμε, αλλά το ετοιμάζαμε σύμφωνα με τις εικόνες ενός πανώ που στρώσαμε στο πάτωμα της τάξης μας.

Ήταν ένα πρωινό αλλιώτικο και σίγουρα μια διαφορετική, μα τόσο διασκεδαστική, μέρα στο μάθημα της Γλώσσας!!!

«ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΜΑΣ»

Στο μάθημα της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, στην ενότητα « Δήμοι», επιλέξαμε να κάνουμε εκλογές για πρόεδρο και συμβούλιο της τάξης μας.

Υποψήφιοι ήταν σχεδόν όλοι!

Η διαδικασία έγινε κανονικά : υποβολή υποψηφιοτήτων, ψηφοδέλτια, κάλπη, εφορευτική επιτροπή.

Στο τέλος της διαδικασίας, αφού όλοι ψήφισαν κανονικά, καταμετρήθηκαν οι ψήφοι και είχαμε τα εξής αποτελέσματα:

Πρόεδρος της τάξης: Κοντσιώτης Αθανάσιος

Και συμβούλιο : Μπέη Κων/να, Μπαρμπαγιάννη Μαρία, Σανδαλή Μαρία

Τα Χριστούγεννα πλησιάζουν!

Το βλέπεις παντού! Το μυρίζεις παντού!

Βιτρίνες στολισμένες με φαντασία και χρώματα, φώτα στους δρόμους, δέντρα φωταγωγημένα στις πλατείες, σπίτια ολοστόλιστα.

Τα παιδιά περιμένουν την ώρα που ο Αϊ – Βασίλης θα αφήσει τα δώρα του κάτω από το δέντρο, για να τα βρουν το πρωί και να νιώσουν ευτυχισμένα.

Όμως δεν συμβαίνει το ίδιο σε όλα τα σπίτια και σε όλα τα παιδιά. Δυστυχώς, υπάρχουν δίπλα μας άνθρωποι που δεν έχουν τα απαραίτητα για να επιβιώσουν.

Η σκέψη μας, λοιπόν, πήγε σε αυτούς ακριβώς τους ανθρώπους και θελήσαμε να τους δώσουμε μια νότα χαράς μέσα στις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν και να ευχηθούμε καλές γιορτές με τον δικό μας τρόπο!

Το σχολείο μας συγκέντρωσε τρόφιμα. Όποιος μπορούσε, έφερνε κάτι. Μόλις τα συγκεντρώσαμε, την Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου 2018, τα πήγαμε στην εκκλησία για να τα μοιράσει αυτή σε όσες οικογένειες τα έχουν ανάγκη.

Χριστούγεννα σημαίνουν αγάπη, χαρά, μυρωδιές, κάλαντα.

Θα θέλαμε να ευχηθούμε Καλές Γιορτές σε όλους με κάλαντα από τα Δωδεκάνησα:

Αυτή είναι η ημέρα,

Όπου ήρθ΄ο Λυτρωτής,

Από Μαριάμ Μητέρα,

Εκ Παρθένου γεννηθείς.

Άναρχος αρχήν λαμβάνει,

Και σαρκούται ο Θεός,

Ο Αγέννητος γεννάται

Εις την φάτνην ταπεινός.

Όσοι έχετε στα ξένα,

Να δεχτείτε με καλό,

Και του χρόνου με υγεία

Το Θεό παρακαλώ.

Θαν. Κον.

Οι χριστουγεννιάτικες κάρτες τις τάξης μας φτιάχτηκαν, καθώς και τα ημερολόγια μας.

Με τις εικόνες από τις κατασκευές μας θα θέλαμε να ευχηθούμε :

Υγεία, χαρά, αγάπη, αφθονία σε όλα τα παιδιά και τις οικογένειές τους και

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!