28η Οκτωβρίου

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 31 Οκτώβριος 2019

2019-20

28η Οκτωβρίου 1940 : Το σχολείο μας τιμά την ιστορική επέτειο

Την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2019 το σχολείο μας τίμησε την επέτειο του ιστορικού «ΟΧΙ» των Ελλήνων προς τους Ιταλούς με μια γιορτή στο χώρο εκδηλώσεων του σχολείου. Την γιορτή ανέλαβαν και πραγματοποίησαν οι δάσκαλοι της Γ’ και Δ΄τάξης μαζί με τους μαθητές τους.

Πιο συγκεκριμένα, οι εκπ/κοί: Ευαγγελία Τριανταφύλλου, Αστέριος Νταβαρούκας και Ελευθερία Δάλλα , ετοίμασαν σκετς σχετικά με την επέτειο. και τα παρουσίασαν οι μαθητές τους. Την μουσική επιμέλεια της γιορτής είχε η μουσικός του σχολείου μας κα. Κατερίνα Βελεσιώτου, η οποία με την χορωδία, από μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ΄τάξης, πλαισίωσε με επετειακά τραγούδια τη γιορτή..

281   283
284  282

2015 - 16

Για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου μίλησε η δασκάλα του Δ2 κ. Ελένη Τσιαούση.

Στην φετινή γιορτή παρουσιάστηκαν τα παρακάτω μικρά θεατρικά δρώμενα απο τα παιδιά των τάξεων Γ' και Δ' :

Την οργάνωση της γιορτής ανέλαβαν οι εκπαιδευτικοί : κ. Ελένη Ντέλλα, κ. Ελένη Τσιαούση , κ. Δημήτρης Κατσιαούνης , η θεατρολόγος κ. Χρ. Σαλταπίδα και η μουσικός κ. Βάσω Ψωφάκα.

28h4

Η χορωδία με παιδιά της Ε' τάξης.28h1

2014 - 15

Για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου μίλησε ο δάσκαλος του ΣΤ1 Κατσιαούνης Δημήτρης.

Το τμήμα Γ1 ( δασκάλα κ. Ντέλλα Ελένη ) παρουσίασε τα θεατρικά :

" Ασπρογάλαζο Πανί "

" Γιατί παππού πολέμησες στον Πόλεμο του 1940 "

Το τμήμα Γ2 ( δασκάλα κ. Τσαούση Ελένη )  είχε το θεατρικό "Όχι πόλεμος"

Η Δ' τάξη (δάσκαλος κ. Νταβαρούκας Στέλιος ) είχε τα θεατρικά:

" Ώρα πολέμου "

" Οι πρωταγωνιστές της Νίκης του '40 "