Η Εφημερίδα μας

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 10 Ιούνιος 2021

boy-reading

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ ΜΑΣ « ΜΑΘΗΤΙΚΕΣ ΦΩΝΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΑΜΠΕΛΩΝΑ»

Στις 17 Νοεμβρίου 1963 αποφασίστηκε η έκδοση έντυπης μαθητικής εφημερίδας με την ονομασία « Παιδική φωνή» με υπεύθυνο δάσκαλο τον Βασίλειο Μπασδέκη.

Κυκλοφορεί για μικρό χρονικό διάστημα. Σταματά η έκδοσή της.

Το σχολικό έτος 1987 -1988 υπεύθυνος της ‘Άμιλλας¨ ήταν ο δάσκαλος κος. Απόστολος Παπαϊωάννου. Σκέφτηκε τότε τη δημιουργία μιας σχολικής εφημερίδας, ως κομμάτι της ¨΄Αμιλλας¨.

Τον Γενάρη – Φλεβάρη του 1988 δημιουργείται το 1ο φύλλο της σχολικής εφημερίδας. Τίτλος της εφημερίδας « ΜΑΘΗΤΙΚΕΣ ΦΩΝΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΑΜΠΕΛΩΝΑ». Ονομάστηκε έτσι γιατί ήθελαν να προβάλλονται οι φωνές, οι σκέψεις και οι ιδέες των μαθητών.

Η έκδοση ήταν δίμηνη και συντάκτες οι μαθητές της Ε΄και Στ΄τάξης. Τα θέματα ήταν παρμένα από τη σχολική ζωή και τα προβλήματα που αντιμετώπιζαν μαθητές και δάσκαλοι, καθώς και αναφορές σε σημαντικά κοινωνικά θέματα.

Σκοπός της να δοθεί η ευκαιρία στους μαθητές να καταχωρήσουν τις απόψεις, τις κρίσεις και τα σχόλιά τους πάνω σε θέματα που τους απασχολούσαν και να συμβάλλουν στην καλύτερη δυνατή λύση των προβλημάτων αυτών.

Οι τοπικές εφημερίδες «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» και «ΗΜΕΡΗΣΙΟΣ ΚΗΡΥΚΑΣ» ασχολήθηκαν με την έκδοσή μας, καθώς και Αθηναϊκές , όπως το «Έθνος».

Το 2002 το έντυπο έγινε πιο πλούσιο σε περιεχόμενο και άλλαξε μορφή εξωτερικά.

Σιγά σιγά πήρε την σημερινή του μορφή.

Η σχολική εφημερίδα δημιουργείται σε έντυπη μορφή και αναρτάται πλέον και στην ιστοσελίδα του σχολείου.

Διανέμεται στο σύνολο της σχολικής κοινότητας και στην τοπική κοινωνία.

Επίσης, η εφημερίδα μας, για το διάστημα Ιανουάριος – Μάιος 2019, είχε παρουσία στην περιοδική έκθεση με θέμα «Ο Τύπος στον 20ό αι. και το φαινόμενο “Ελευθερία” με αφορμή τη συμπλήρωση 96 χρόνων αδιάλειπτης παρουσίας της «Ε» στον τομέα της ενημέρωσης, στο Λαογραφικό Ιστορικό Μουσείο Λάρισας.

Μπορείτε να δείτε περισσότερα στην Παρουσίαση της Εφημερίδας

ΤΕΥΧΗ